Има ли връзка между цените на имотите и присъединяването към Шенген
2012-03-20 16:50:24
Източник: www.profit.bg
Как присъединяването на България към Шенген ще се отрази на цените на имотите? Въпросът отправихме към водещи имотни агенции в страната, като днес Ви предлагаме мнението, изказано от Адрес Недвижими Имоти.
“Поглед навън показва, че Словакия, Унгария, Полша и Чехия се присъединиха към ЕС през 2004 година, а към Шенгенското пространство през 2007 г., и това допълнително активизира пазара на имоти в района с най-голям потенциал за икономическо развитие в Европа. Но последвалата икономическа криза доведе до свиване на имотните пазари там, затова у нас няма как да се очаква положителен тренд, породен само от присъединяването към Шенген или поне не в такъв размер, “ споделя Калоян Богданов, маркетинг мениджър в Адрес Недвижими Имоти.
“Определено трябва да адмирираме решението на правителството от края на януари 2012 г. да признава шенгенските визи в България. Това допринесе притежателите на такива визи да влизат и пребивават на българска територия до три месеца в рамките на всеки шестмесечен период, считано от датата на първото влизане, без да им е необходимо издаване на българска виза за краткосрочно пребиваване.
През 2011 г. България е била посетена от 455 000 руски туристи, което е с 20% повече, отколкото през 2010 г.. Всички очакваме добрата тенденция да продължи и през 2012 г и заради тази положителна мярка. Очакванията са за двуцифрен ръст на туристите, което закономерно ще доведе и до осъществяване на повече сделки от страна на граждани Русия и бившите ОНД, които са основните чуждестранни играчи на пазара.
Интересен пример е вече наблюдаваната тенденция на насочване на руските купувачи към градски имоти. Една от причините, които руснаците изтъкват за повишения си интерес е предстоящото влизане на България в Шенген, както и падналите цени и възможността да притежават имот в слънчева европейска страна.
Според Богданов „за повишаване на цените, базирано само на влизане в Шенген, е смело да се говори. Като цяло пазарът, особено при жилищните имоти, се движи от българите и самото влизане в Шенгенската зона не може да повлияе толкова силно.
Ако то се комбинира с подобряване на икономическата обстановка, лихвите по депозитите и кредити тръгнат стабилно надолу и покупката на имот стане още по-интересна и за инвеститори, може да се очаква такова положително развитие”, заключи той.